ИЗЛОЖБА АЛЖИРСКОГ МОДЕРНОГ СЛИКАРСТВА И ПРОМОЦИЈА КЊИГЕ „АЛЖИРСКА ХРОНИКА“, У ГАЛЕРИЈИ ‘73
17. 01. 2020.
Аутор фотографија: Рајко Р. Каришић
Друштво пријатеља Алжира, у сарадњи са Галеријом ’73, у среду, 15. јануара 2020. године, организовало је свечано отварање изложбе слика алжирских сликара млађе генерације, Саида Рахманија, професора и његових колега Мустафе Аиша и Моктара Гарадија, који су своје сликарство представили београдској публици.
Посетиоци су имали прилику да се упознају са њиховим ликовним стваралаштвом, насталом у последњих неколико година. Куриозитет је што је ово прилика да се виде радови аутора Рахмани Саида, који су излагани на последњем Бијеналу у Тунису, организованом у новембру 2019. године.
Рахмани Саид, кoји је и иницијатор изложбе, изјавио је да жели да сви његови снови постану стварност: „Моје слике увек говоре, или се баве шиљастом одећом, због њихових експресивних симбола и дубоких конотација, које представљају нашу стварност, да се осећамо срећним, ако икада очистимо нашу наглашену одећу, која оставља друге на добар утисак и репутацију о себи“.
Изложбу је отворио амбасадор Алжира, Абделхамид Шебшуб, који је, поздрављајући многобројну публику, захвалио Мирели Пудар, директорки Галерије ’73 на гостопримству, и Марку Јелићу, председнику Друштва пријатеља Алжира, који је успешно организовао овај културни догађај и омогућио да се алжирски сликари и њихово модерно сликарство представе београдској публици.
Амбасадор Шебшуб је, такође, захвалио сликарима, што су превалили тако дугачак пут и, упркос зими, дошли да са Београдом, поделе емоције уткане у њихова дела.
Ови уметници, школовани на Националној школи лепих уметности Алжира, представљају нове изданке алжирских уметника, и то не само сликара већ и плесача, музичара, филмских и позоришних уметника, којима се Алжир поноси.
Амбасадор је изјавио да верује да ће млади уметници бити достојни наследници њихових славних претходника, Мохамеда Расима, Исиакема, Kхаде или Баје, који су изазивали дивљење и самог Пикаса.
У другом делу вечери, представљено је друго издање књиге „Алжирска хроника“, Србољуба Манојловића, о којој је говорио сам аутор, дугогодишњи дописник новинске агенције Танјуг из пријатељског Алжира.
„Алжирска хроника“ је збирка одабраних дописничких текстова, записа и путописа, новинара и публицисте, који је, током осам година, извештавао југословенску јавност о многобројним политичким, друштвеним, културним и другим догађајима.
Ова изложба и промоција књиге још један су значајан културни догађај у вишедеценијском низу манифестација српско-алжирског пријатељства, који ће пободити интересовање многих уметника и других, и навести их на то да посете ову пријатељску земљу и упознају њихову уметност. „Ова иницијатива, поред културне димензије, тренутак је и зближавања алжирског и српског народа, чије културе служе и даље, као један од вектора јачања веза пријатељства“ – истакао је амбасадор.
О овом догађају, владало је интересовање медија. Дневни листови „Политика“ и „Данас“ објавили су извештај са догађаја, као и многобројни електронски сајтови. Организовано је и гостовање Саида Рахманија на РТВ „Студио Б“ и Србољуба Манојловића на РТС-у, програму за дијаспору.
http://galerija73.com/dogadjaj/alzirska-hronika-promocija-knjige-autora-srboljuba-manojlovica
http://galerija73.com/dogadjaj/izlozba-tri-umetnika-iz-alzira
https://dobrevesti.rs/%D0%BA%D1%83%D0%BB%D1%82%D1%83%D1%80%D0%B0/item/11911-izlozba-alzirskog-modernog-slikarstva
https://www.vesti.rs/Dobre-vesti/Izlozba-alzirskog-modernog-slikarstva.html
http://www.arte.rs/sr/aktuelno/izlozba_alzirskih_umetnika_mladje_generacije-13306
https://topvesti.rs/c/DWKJpG8BmGY-kCSolEIK/2020-01-14/izlozba-alzirskog-modernog-slikarstva
http://www.politika.co.rs/sr/clanak/445906/Slike-alzirskih-umetnika
https://www.turistickikanal.net/izlozba-tri-umetnika-iz-alzira/
https://time.rs/nastani/dd5483c00f
https://naslovi.net/2020-01-14/arte/izlozba-alzirskih-umetnika-mladje-generacije/24758306
https://nauci.rs/tri-umetnika-iz-alzira/
http://www.ambalgserbia.rs/rs/2020/01/21/izlozba-umetnickih-dela-trojice-alzirskih-slikara/