DAN AFRIKE - MARKO JELIĆ

DAN AFRIKE

marko jelic txtU Beogradu, u Muzeju afričke umetnosti, 25. maja 2012. godine, proslavljen je Dan Afrike. Na taj dan, 1963. godine, lideri 30 od 32 nezavisne afričke države potpisali su, u Adis Abebi (Etiopija), osnivačku povelju Organizacije afričkog jedinstva (OAJ). Ova organizacija je, 1991. godine, osnovala Afričku ekonomsku zajednicu, a zatim, 2002, svog nastavljača – Afričku Uniju (AU), koja danas broji 53 afričke države članice. Njeni ciljevi su da se kolektivno rešavaju pitanja izazova sa kojima se Afrika suočava, a pre svega sa oružanim sukobima, klimatskim promenama i siromaštvom.
Dan Afrike je državni praznik u pet afričkih zemalja – u Gani, Maliju, Namibiji, Zambiji i Zimbabveu.

Diplomatske misije afričkih država akreditovanih u Srbiji – Alžir, Angola, Gana, Gvineja, Egipat, Kongo, Libija, Maroko i Tunis – obeležile su Dan Afrike, uz tradicionalnu muziku, predstavili svoje običaje i kulturu, a, kroz štandove, obučeni u svoje nacionalne nošnje, srdačni Afrikanci, prikazali su i nacionalne kulinarske specijalitete.

Tema Dana Afrike u 2012. godini je „Afrika i dijaspora“.

Kao što se zna, Beograd je bio i jedan od svetskih centara nesvrstanih zemalja. Grad, u koji su bile uprte oči mnogih zemalja i naroda sveta, otvarao je svoja vrata za sve koji su želeli da mu budu prijatelji. Tako je, među mnogim prijateljima, pružao ruke i studentima iz afričkih zemalja, koji su videli svoju šansu da, upravo u njemu, steknu znanja i iskustva. Mnogi su, po završetku studija, zasnovali porodice i odlučili da tu i ostanu. Osim toga, više desetina hiljada ljudi iz naše zemlje radilo je u afričkim zemljama, dajući svoj doprinos njihovoj izgradnji, i praveći, svojevrsne, mostove prijateljstva sa tamošnjim narodima.

Uzajamne posete visokih zvaničnika Srbije i afričkih zemalja, i učešće Srbije na međunarodnim sajmovima u Africi, otvaranje diplomatskih predstavništva i učešće srpskih kompanija u afričim projektima govore o javnom stavu Srbije da učvrsti političke i ekonomske odnose sa zemljama Afrike.
Srbija je iskazala velike napore i u borbi protiv rasizma i rasističke diskriminacije, pa je i ova manifestacija u Beogradu snažna potvrda opredeljenju mira i širenja prijateljstva među narodima.
Obeležavanje Dana Afrike poseban je događaj, ne samo za Afrikance u Beogradu, već i za mnoge naše sugrađane, kojima je Afrika postala deo života. Afrička kultura je u Beogradu visoko cenjena, a Muzej afričke umetnosti čuva svedočastvo o istorijskim odnosima Afrike i naše zemlje.
Na prijemu, povodom Dana Afrike, kojem su prisustvovale brojne ličnosti iz političkog i javnog života Srbije, predstavnici diplomatskog kora, verskih zajednica, srpskih preduzeća koja posluju u afričkim zemljama, i mnogobrojni prijatelji Afrike.
Ministar spoljnih poslova Srbije, obraćajući se zvanicama, izjavio je da je Srbija „danas ponosna što može sebe da nazove prijateljem Afrike“, da je bila „prva evropska zemlja, koja je gradila mostove prijateljstva sa afričkim državama, koji su se temeljili isključivo na solidarnosti, jednakosti i pomoći u borbi za slobodu“, i zahvalio afričkim zemljama na iskazanoj podršci i solidarnosti što su i afričke zemlje stale uz nas kada je to bilo najvažnije, iskazale solidarnost i pružili podršku u očuvanju suvereniteta i teritorijalnog integriteta naše zemlje.
Doajen afričke grupe, ambasador Narodne Demokratske Republike Alžir Nj. E. gospodin Abdelakder Mesdua, ocenio je da su odnosi Srbije i afričkih zemalja „jaki, istorijski i prijateljski“, i poručio je da će se afričke zemlje zalagati „za jačanje saradnje sa Srbijom na svim nivoima“. Takođe, želeći mnogo sreće i uspeha ministru Jeremiću na predstojećem glasanju za izbor predsedavajućeg generalne skupštine Ujedinjenih nacija, zahvalio je na raspoloživosti, otvorenosti i podršci koju je uvek ukazivao Afričkoj grupi. Naglasio je da je ovo dan značajan i za razmišljanje i za slavlje, za narode Afrike, bilo da žive u svojoj domovini, ili u dijaspori, da obeležavanje ovog dana u Srbiji ima poseban značaj s obzirom na dugu istoriju odnosa između afričkih zemalja i bivše Jugoslavije. „Sećanje na solidarnost koju je vaša zemlja pokazala, i podrška koju je pružala u borbi za nezavisnost i razvoj mnogih afričkih zemalja, negovaće se i nikada neće pasti u zaborav“, poručio je.
Naglasio je da je Afrika politički slobodna, ali je još uvek ekonomski zavisna, jer se mnoge zemlje kontinenta suočavaju sa izazvovima, među kojima je i ostvarenje milenijumskih ciljeva razvoja, a posebno onih koji se odnose na iskorenjivanje siromaštva i pandemijskih bolesti.
Uprkos uticajima globalne ekonomske i finansijske krize, kontinent beleži privredni rast bez presedana, poboljšanje životnog standarda stanovništva, a ostvaruje i značajan napredak u oblastima dobrog upravljanja i demokratije, zaštite i unapređenja svih ljudskih prava, slobode govora i štampe i rodne ravnopravnosti.
Svuda u Africi, pokrenute su političke, ekonomske i socijalne reforme koje treba da odgovore na legitimna očekivanja i težnje naroda. U tom kontekstu, održavaju se i slobodni i transparentni izbori, koje prate posmatrači Evropske unije i drugih međunarodnih institucija.

Veb sajt: http://www.africaday.info/